Jak vyplnit volební lístek? Jak dát najevo své preference v komunálních volbách? Popis možností, jak vyplnit volební lístek. Varianty a kombinace tzv. malých a velkých křížků s příklady.
Volební lístek lze vyplnit několika následujícími způsoby:
V komunálních volbách se nekroužkuje. Platné jsou pouze křížky a žádné jiné značení nemusí být uznáno jako platné. V takovém případě to závisí na rozhodnutí volební komise, zda hlas uzná, nebo nikoliv.
Jeden velký křížek u strany, nebo hnutí
Označíte-li velký čtvereček v záhlaví sloupce vámi zvolené strany, dáváte hlas všem kandidátům z vybrané strany, a to v pořadí jednotlivých kandidátů, jak je strana zařadila.
Pokud přidělíte křížek straně a zároveň jejím i byť jen vybraným kandidátům, dáváte v Praze 1 celkem 27 hlasů straně. (Tedy i jednotlivým kandidátům strany.) Pořadí na kandidátce neovlivníte, ale zvyšujete tím pravděpodobnost, že strana u voleb uspěje.
Pozor! Pokud zakřížkujete dvě nebo více celých stran, bude váš hlasovací lístek neplatný.
Křížky u kandidátů
Pozor! Pokud strana celkem nezíská min 5%, jednotlivec kandidující za tuto stranu se v komunálních volbách většinou neprosadí.
Komu chcete dát hlas, toho označíte křížkem ve čtverečku u jeho jména.
Můžete vybrat jednotlivé osoby, kterým věříte, že budou prosazovat vaše zájmy a rádi byste je viděli v budoucím zastupitelsvu.
Pozor! Máte jen tolik hlasů, kolik bude členů daného zastupitelstva. (V Praze 1 celkem 27 hlasů)
Pokud zakřížkujete více kandidátů, je hlasování neplatné,
pokud zakřížkujete méně, vaše hlasování platí, ale nevyužíváte tak možnost plně hlasovat a vaše hlasy tak částečně propadnou (nevyužité = 27- zaškrtnuté).
Příklad: Praha 1 má 27 zastupitelů. Máte tedy jako volič k dispozici maximálně 27 křížků, které můžete libovolně rozmístit. Pokud zaškrtnete postupně 27 malých rámečků u jmen, hlas od vás dostanou všichni označení kandidáti.
Kombinace velký křížek straně + kandidáti
Oblíbeným způsobem, jak dát najevo své preference, je v parlamentních volbách kombinace malých křížků s velkým. Volič označí velkým křížkem některou z kandidujících stran a dále rozhodí malé křížky u jednotlivců jiných partají.
Teoreticky se tím hlas připočítá všem kandidátům s malým křížkem. Z velké strany se pak od konce škrtne stejný počet lidí, jako jste použili malých křížků.
Příklad: Strana má 27 kandidátů a zakřížkujete ji. V tuto chvílí dostávají hlas všichni na dané listině. Když označíte dále například 10 kandidátů z jiných stran, v tom případě získá v původně zakřížkované straně hlas jen prvních 17 kandidátů + 10 zvlášť označených kandidátů z ostatních.
Pokud mimo celou stranu označíte 15 oblíbenců, hlas z celé strany pak dostane jen 12 nejvýše umístěných kandidátů
Preferencí kandidátů můžete oblíbené straně uškodit
V praxi to při určování výsledků voleb funguje následovně. Nejprve se sečtou veškeré hlasy pro jednotlivé strany, na jejich základě se vyřadí ty strany, které získaly méně hlasů, než je minimální 5% hranice, a mezi zbylé strany se rozdělí jednotlivé mandáty. Teprve poté, co jsou takto známy počty mandátů pro jednotlivé strany, se zjišťuje, kterým jednotlivým kandidátům budou přiděleny
Příklad: Volič patriot volí v obci s deseti zastupiteli. Rád by dal hlas svému hnutí. Nemá ale rád prvních pět osob na kandidátce a chtěl by pomoci kandidátům č. 6, až 10, aby přeskočili první pět kandidátů. Patriot se proto rozhodne nezvolit celou kandidátku, ale jen zakřížkuje kandidáty 6, 7, 8, 9 a 10 a dále tři další kandidáty z konkurenční kandidátky jiné strany. Patriot má k dispozici ještě dva hlasy. Dále neví, koho by volil, a tak je nevyužije.
Kdo nakonec dostane jeho hlasy?
V našem příkladu patriot nejen že nevyužil svůj plný volební potenciál (uplatnil jen 8 z 10 hlasů, které měl k dispozici), navíc vůbec neprospěl kandidátům č. 6-10 na kandidátce svého hnutí.
Hnutí jako celku udělil jen 5 hlasů. Hlasy se připočítávají prvním lidem na kandidátkách, tedy ve skutečnosti patriot hlasoval přesně pro prvních pět kandidátů, pro které hlasovat nechtěl.
Protože většina voličů v obci hlasovala pro celé kandidátky, a nikoliv tak pečlivě po jménech, ani jeden z kandidátů 6 až 10 nezískal více než 10 % hlasů nad průměr hlasů na kandidátce, a tak čelní kandidáty nepřeskočil.